İstanbul Gezilecek Yerler

İstanbul kurulduğu günden beri gelişen ve her döneminde devrin en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Birçok imparatorluğa ev sahipliği yapan İstanbul doğal olarak birçok tarihi ve kültürel dokuyu da barındırmaktadır. Bu yazımızda da İstanbul gezilecek yerleri kısmen de olsa ele alacağız.

ortakoy-camii

İstanbul Tarihi Yerler

Tarihi dokusunu oluşturan camiler, kuleler, saat kuleleri, surlar, Bizans kiliseleri gibi birçok yer İstanbul gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Camiler

Tarihi camiler yanı sıra günümüz mimarisi ile yapılan camileriyle İstanbul’da üç binden fazla cami bulunmaktadır.

Sultanahmet Camii; İstanbul’da bulunan tarihi camiler arasında en çok ziyaret edilenler arasında yer alan Sultanahmet Camii’dir. Blue Mosque olarak İngilizce’de adlandırılmıştır.

Ayasofya Camii;Ülkemizin ve İstanbul’un en önemli eserlerinden biridir. Ayasofya Camii; kilise olarak hizmet vermiş, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethiyle camii olarak kullanılmıştır. Cumhuriyetin ilanından bir süre sonra müze olarak kullanılmıştır. Temmuz 2020’de ise tekrardan camii olarak ibadete açılmıştır. Ayrıntılı bilgiyi Ayasofya Camii adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Ortaköy; boğaz manzarasıyla dikkat çeken yerli ve yabancı turistlerin gözdesi bir camimizdir. Tam adı ise Büyük Mecidiye Camii olarak bilinmektedir.

Süleymaniye Camii, Fatih Camii, Eyüpsultan, Şehzade camii, Mihrimah Sultan Camii, Rüstempaşa Camii, Nuruosmaniye gibi birçok camimiz bulunmaktadır. Daha sonraki yazılarımda bu camilere de ayrıntılı olarak yer vereceğim.

Kule ve Saat Kuleleri

İstanbul’un tarihinde iz tutan, şehrin en önemli silüetini oluşturan kuleler arasında Galata kulesi ve kız kulesi bulunmaktadır. Bu iki kule hakkında ayrıntılı bilgiyi yazılarımızda bulabilirsiniz.

Tarihi saat kuleleri arasında ise Tophane Kasrı Saat Kulesi, Dolmabahçe Sarayı Saat Kulesi, Yıldız Sarayı Saat Kulesi bulunmaktadır.

kız-kulesi

Surlar

Marmara, haliç ve kara surları ile İstanbul’un güvenliğine yönelik en önemli tarihi eserlerdir. Bizans ve Osmanlı döneminden kalma bu surlarda önemli kapılar bulunmaktadır. En önemlilerinden biri olan ise İmparatorun sefer dönüşü şehre giriş yaptığı Altın Kapı’dır.

Surları koruma, gözetleme ve hapsetme amacıyla yapılan kaleler arasında ise Anadoluhisarı, Rumelihisarı, Yoros, Garipçe ve poyraz kaleleri bulunmaktadır.

Bizans Kiliseleri

İstanbul’da Doğu Roma İmparatorluğu döneminden kalma dini yapılardan bulunmaktadır. Küçük Ayasofya, Aya İrini Kilisesi Kariye Müzesi, Fenari İsa Camii(Lips Manastırı gibi tarihi yapılar bulunmaktadır. (1)

Kapalı Çarşı; İstanbul kent merkezinde bulunan, dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşısıdır. İçerisinde binlerce dükkan bulunan bu yer adeta büyük bir alışveriş merkezi gibidir.

Topkapı Sarayı; Osmanlı İmparatorluğu’nun merkezi olan ve tarihe tanıklık etmiş eserleri barındırmaktadır. Müze olarak ziyaret edebileceğiniz Topkapı Sarayı Osmanlı padişahlarının ikamet ettiği ve yönetim merkezi olarak kullandığı bir yerdir.

İstanbul Doğal Yerler

İstanbul gezilecek yerleri, doğal güzelliklerini merak ediyoruz değil mi? Belgrad ormanı, Baltalimanı Japon Bahçesi, Atatürk Aerboretumu, Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kemerburgaz Kent Ormanı, Atarük Kent Ormanı, Polonezköy Yürüyüş Parkuru, Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı sadece birkaçı.

Baltalimanı Japon Bahçesi; 2003 yılının Türk Yılı ilan edilmesiyle Japonya’nın Shimonoseki şehri tarafından Baltalimanı’nda Japon bahçesi kuruldu. 6 bin metrekarelik alanda Sakura ağaçları ile bezenen, köprüler, şelaleler ile tasarlanan bir bahçe sizi bekliyor.

Belgrad Ormanı; benim de en çok sevdiğim yerlerden biri. Her mevsim ayrı güzel olmakla birlikte ilkbahar ve sonbahar da doğanın renkleriyle güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Yıldız Parkı; İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yer alan ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılmış tarihi bir parktır. İstanbul’un kalabalığından uzaklaşmak isteyenler için birebir.

Büyükada; Marmara denizinde yer alan Princes adaları adı verilen bir adaların içinde en büyüğünü oluşturan adadır. Tarihi aşşap evleri, doğal güzellikleri, temiz havasıyla sizleri bekliyor. Ayrıca tarihi dokusu da ilginizi çekebilir. Aya Yorgi Manastırı, Büyükada Rum Yetimhanesi, Büyükada Ruhban Okulu gibi tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır.

1.Dursun, A. H. (2010). Tarih, Mekân ve Kültür: İstanbul. Sehir ve Kültür: Istanbul, 103-183.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir