Akdeniz Bölgesi Gezilecek Yerler

Ülkemiz tarihi, kültürel, doğal güzellikleri yanı sıra Türk mutfağı da ilgi çeken unsurlar arasında yer almaktadır. imkan buldunuz, fırsatları değerlendiriyorsunuz… Nereye gidelim diye düşünüyorsanız; işte size Akdeniz bölgesinde gezilecek yerleri sıralayalım.

Tabii ki bu sıralama kolay olmayacak. Öncelikle ülkemizde dört bir yanını ele almadan önce bölge bölge ele alalım ne dersiniz… Yaz turizmi denilince ilk akla gelen aynı zamanda tarihi dokusuyla da ön plana çıkan Akdeniz bölgesi ile başlamak istiyorum bu yazımızda.

Akdeniz’de Nerelere Gidelim?

Ülkemizin güney kesiminde yer alan, yerli ve yabancı turistler için popüler bir tatil bölgesidir. Akdeniz’de gezilip görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır.

Cennet Cehennem Mağarası

Mersin Silifke yolu üzerinde Narlıkuyu Mahallesi yakınlarında yer alan mağaranın oluşumu aslında bir obruktur. Yaklaşık olarak 110 metre derinliğe sahip olup, doğal sit olarak korunmaktadır.

cennet-cehennem-magarasi

Yedi Uyurlar Mağarası

Tarsus’ta yer alan Eshab-ı Kehf Mağarası bir efsaneyle de ilişkilidir. Mağara konu olduğu efsane nedeniyle Yedi Uyurlar Mağarası olarak bilinmektedir. Hristiyan ve Müslamanlarca kutsal bir ziyaret yeri olarak kabul edilmektedir.

yedi-uyurlar-magarasi

Salda Gölü

Burdur Yeşilova ilçesine 4 km uzaklıkta yer alan, Türkiye’nin en derin göllerinden biri olup, mavinin en güzel tonlarını görebilirsiniz. Türkiye’nin Maldivleri olarak da dile getirilen ve dünya miras listesinde yer alan bir göldür.

salda-golü

Aspendos Antik Tiyatrosu

Romalılar tarafından M.S 2. yüzyılda yapılan en eski tiyatrolardan biri olarak günümüze kadar gelen ve tabiri caizse ziyaretçi akınına uğrayan bir tiyatrodur. 12 bin kişiyi ağırlama kapasitesine sahip olup, Serik’te yer almaktadır.

Akdeniz Bölgesinde Gezilecek En Güzel Yerler

Antalya; tarihi ve doğal güzellikleriyle akla gelen şehirlerden olup, Antik Roma dönemine ait kalıntılar, plajları, lüks tatil köyleriyle ünlü bir şehrimizdir.

Antalya Kaleiçi, Hadrian Kapısı, Perge antik kenti gibi yerlere sahiptir. Alanya kalesi ve Kleopatra Plajı gibi yerleri ziyaret edebileceğiniz bu ilçe de Antalya’da yer almaktadır. Side Antik kenti, Manavgat Şelalesiyle Manavgat’ı da ziyaret edebilirsiniz.

Mersin; Silifke Kalesi, Narlıkuyu Mağarası, Tarsus Şelalesi, Anamur, Yedi Uyurlar Mağarası da Tarsus’da yer almaktadır.

Adana denilince ilk akla gelen şüphesiz mutfağıdır. Kebaplar, şırdanlar ve daha birçok lezzeti barındırmasının yanı sıra Taş köprü, Adana Ulu Cami gibi tarihi dokusu da görülmeye değer.

Muğla; eşsiz kültürel mirası, doğası ile gezilip görülmeye değer bir şehir. Marmaris, Bodrum, Fethiye, Kaş, Datça ve şehir merkezi ile görülesi bir şehir. Bodrum kalesi, Antik tiyatro, Kaputaş Plajı, Ölüdeniz sadece birkaçı.

Özetle, Akdeniz bölgesinde Aspendos Antik Tiyatrosu, Düden şelalesi, Kaputaş plajı, Patara Plajı, Cennet Cehennem mağaraları, kız kalesi, Eğirdir gölü, Salda gölü, Antakya Arkeoloji müzesi, Side antik kenti, Manavgat şelalesi, Damlataş Mağarası, Noel Baba Kilisesi, Karain mağarası, Taşköprü ve Yedi Uyurlar Mağarası gibi birçok yer bulunmaktadır.

İstanbul gezilecek yerleri görmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz. https://www.gezenbiri.net/istanbul-gezilecek-yerler/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir